Bratislava, 11. máj 2023 – Už 18. ročník medzinárodnej konferencie bude mať historicky najpočetnejšiu účasť politických lídrov. Konferencie sa zúčastní viac než desiatka premiérov a takmer 20 ministrov obrany a zahraničných vecí nielen z Európy. Francúzsky prezident Macron na konferencii vystúpi s prejavom a absolvuje sériu rokovaní s prítomnými lídrami v stredu, 31. mája 2023.

Prezident Macron sa udalosti organizovanej GLOBSEC-om zúčastní už druhýkrát: „Som veľmi rád, že prezident Macron a desiatky ďalších premiérov a ministrov prijali naše pozvanie na GLOBSEC. Pre francúzskeho prezidenta je to možnosť interagovať s lídrami východnej Európy, ktorá je frontovou líniou obrany Európy a ktorá najviac absorbuje dopady vojny. Aj napriek tomu, že konferenciu organizujeme v skutočne náročnom a politicky nestabilnom období, GLOBSEC zostáva stabilnou súčasťou medzinárodno-politického diania v Európe a dáva Slovensku a strednej Európe dôležitý hlas. Osemnásty ročník konferencie spoluorganizujeme v spolupráci s rakúskou a českou vládou, čím sa stáva skutočne stredoeurópskou platformou. V kontexte globálnych dopadov vojny na Ukrajine nebola medzinárodná spolupráca nikdy dôležitejšia ako teraz“ povedal prezident a zakladateľ GLOBSEC-u Róbert Vass.

Na konferencii za zúčastnia hostia z viac ako 60 krajín sveta, ktorí budú diskutovať o globálnych dopadoch vojny v Ukrajine. Lídri konferencie sa budú zaoberať otázkami energetickej nezávislosti, klimatickým cieľom v kontexte vojny, hospodárkam dopadom vojny, ale aj budúcnosti medzinárodného poriadku a bezpečnosti, ktorý bol narušený ruskou inváziou v Ukrajine. Konferencia sa koná mesiac pre samitom NATO vo Vilniuse, ktorý bude dôležitý z hľadiska ďalšej podpory Ukrajiny.

Počas trojdňovej konferencie vystúpia desiatky ministrov zahraničných vecí a obrany, medzi inými švédky minister obrany Pål Jonson, španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares, český premiér Petr Fiala, rakúsky kancelár Karl Nehammer, či turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoğlu. Ďalších hostí bude GLOBSEC zverejňovať postupne.

Konferencia GLOBSEC je jednou z najvýznamnejších zahranično-politických konferencii v Európe. Jej cieľom je posilniť medzinárodnú spoluprácu a poskytnúť platformu pre diskusiu a hľadanie spoločných medzinárodných riešení súčasných globálnych, politických, ekonocikých a bezpečnostných výziev.